IBIŠKY venkovní a jiné rostliny

TRUBAČ

TRUBAČ kořenující

Pro zájemce:    cena sazenic: 60-70-90,-Kč

Popis druhu:
Bujně rostoucí dřevnatá liána, dokáže se vyšplhat do výšky 5–10 (15) m. Opadavý, neoplétavý keř, vytváří množství příčepivých kořínků. Větve dlouhé, křivolace větvené, . Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, se 7–11(-13) hrubě pilovitými, vejčitě kopinatými lístky, 3–6 cm dlouhými, na rubu na střední žilce chlupatými. Květy na koncových vrcholících po 4–12ks, koruna květu je úzce nálevkovitá, 6–9 cm dlouhá, nejméně 3× delší než kalich, oranžová se šarlatovými cípy. Kvete v VII-X. Plodem jsou prodloužené tobolky.
Původ:
Pochází z JV části USA (Pensylvánie, Missouri, Texas, Florida). V Evropě od roku 1640.
Použití:
V sadovnictví jako atraktivní dřevina, bujně rostoucí popínavý keř, ideální k pokrytí zdí, pergol, altánků, sloupů atd. Snáší řez. Při tvarování je třeba výhony vyvazovat, volně rostoucí výhony příliš trčí do prostoru.
Nároky:
Vyžaduje teplou a slunnou polohu, výjimečně mírné přistínění, při silnějším zastínění téměř nekvete. Nejlépe se mu daří v živné, propustné půdě, uspokojivě roste i v písčitých a suchých půdách, stanoviště orientované nejlépe na jih nebo jihozápad. V krutějších zimách může namrzat, mrazuvzdornost ve dřevě je -23 až -26 °C dle stupně vyzrálosti. V chladnějších oblastech je proto vhodná zimní přikrývka jako ochrana před zimním sluncem. Řez je obvykle nutný pro tvarování rostlin a pro jejich udržení v požadovaném prostoru, provádíme jej na jaře obvykle ve druhé polovině dubna kdy již poznáme které výhony jsou zdravé a začínají nalévat pupeny, raší poměrně pozdě. Snáší i poměrně silný řez, kvete na letorostech, takže tím ani neomezíme kvetení.
Ekologie:
Potřebuje živné, hluboké půdy, teplé, slunné a v severnějších oblastech chráněné stanoviště. Mladé jednoleté sazenice (jednoleté výhony) někdy v tužších zimách namrzají, ale obráží dobře znovu od kořenů.
Květy:
Jsou velmi nápadné, krásné, dlouze trubkovité, pěticípé, uspořádané v konečných latách, oranžově červené, až 9 cm dlouhé. Kvete v červenci až říjnu.
 
          

Roste bujně, přírůstky jsou dlouhé. Kvete přibližně od poloviny července a silné, zakořeněné rostliny kvetou až do mrazů. Pro podporu kvetení i hustotu rostliny je nutné každý rok zjara po nejhorších mrazech (konec března) silně zastříhat na cca 2-3 páry pupenů loňského dřeva. Kvete na koncích nových výhonů, takže čím více jich bude, tím více kvetů vás bude těšit. Má příčepivé kořínky, které se chytnou nabídnuté opory (mřížky, zdi, ze začátku třeba točené tyče na rajčata), ale neničí ji = nevyžírají. Přesto je potřeba prvních pár výhonů přichytit, aby rostlina získala pevnou kostru.

Škůdci:
Většinou netrpí na choroby ani na škůdce, pouze máme zkušenost, že jeho květy lákají v noci škvory, kteří si nejdříve pochutnají na nektaru z květu a když nemají dost, začnou požírat květ samotný a do rána z něj udělají cedník. Funguje na ně jen jedna zbraň: baterka a biolit – večer (kolem desáté), když vylezou na večeři, se vydejte na lov. Posviťte si do hrdla květů a pokud ho tam načapáte, jemně jej postříkejte rajským plynem z biolitu. Stačí malý zásah – biolit je velmi silný. Rostlině to neuškodí, ale škvoři postupně zmizí a květy zůstanou další den krásné. Pozor: je zbytečné i nebezpečné stříkat preventivně celou rostlinu!!

Půda:
Trubače potřebují mírně vápenitou zem bez obsahu rašeliny. Koření hluboce, ale máme vyzkoušeno, že i v propustném korytě 30x50 cm velkém a 40 cm hlubokém, dobře roste i bohatě kvete. Nesnáší přemokření. První rok zalévejte tak, aby substrát nevyschl a rostlina dobře zakořenila, další roky maximálně 1x za týden. Barvu a pevnost květů můžete zesílit letním přihnojováním speciálními hnojivy na květ. Pěstujte na slunci, potřebuje úpal a dobře snáší i přísušky. Plně mrazuvzdorný zhruba do -34°C.
 
Trubač na zdi:
KRÁSNÁ DEKORACE, na nové i k pokrytí starých zdí:
 
 
 
Roční přírustky sazenic cca 100cm:
(sazenice vhodné spíše k vyzvednutí)
 
 
 
(k zaslání jsou vhodné spíše sazenice nižší kolem 20,30cm)
 
Zeptejte se, kontaktujte, OBJEDNEJTE
Nový vzkaz na e-mail
Jméno
e-mail
text
Opište číslo